Káposzta savanyítás házilag – akár lakótelepi konyhában is

Kategória: Befőzés

savanyukaposzta1aA hordóskáposzta nagyon finom receptek alapja, de egyszerűen nyersen elcsipegetve is remek, sőt egészséges is. Nagy kincs, ha van egy megbízható savanyúságos, ahol tényleg természetes érleléssel készült káposzta kapható. Sokszor lehet olyat kifogni, amin érezhető, hogy „rásegítettek” a savanyodására.

Nyugodtan rászánhatjuk magunkat az otthoni savanyításra, nem egy atomerőmű építés a bonyolultsága.

A káposztáról húzzuk le a külső, fonnyadt, földes leveleket. Vágjuk négyfelé és hasítsuk ki a torzsáját. Gyaluljuk le jó vékonyra. Sok konyhai robotgép képes ezt megcsinálni helyettünk, átvéve ezzel a dolog legnehezebb részét.

Mossunk ki egy nagy uborkásüveget és kezdjük beletölteni a káposztát. Rétegenként nyomkodjuk le, de nem kell nagyon ledöngölni, hogy biztos ki tudjon jönni belőle a levegő. A rétegekre szórjunk szemesborsot, csöves paprikát, köménymagot ízlésünk szerint. Ha konzerválni szeretnénk, érdemes a borsot leforrázni, hogy a ráncos héján megülő mikroorganizmusokat legyilkoljuk. Egy ötliteres üvegbe – ami manapság csak 4,25 liternyi – 2,5 – 3 kg káposzta fér bele. Ezt öntsük fel sós vízzel, amiben 3 ek sót oldottunk fel. A tetejére tegyünk egy darabka kenyeret – lehetőleg kovásszal sütöttet – és fedjük le, egy kis tányérral, nem kell légmentesen lezárni. Én a kenyeret kávéfilterbe csomagolva szeretem beletenni, mert nem ázik szét, egyben kiemelhető. A konyhában, szobahőmérsékleten hagyjuk megsavanyodni. Ha látjuk, hogy alaposan beindult a savanyodása, levehetjük a kenyeret, nem kell végig rajta hagyni. Ha a teteje kilógna, töltsük fel sós vízzel. Az üveget állítsuk tálcára, hogy ne kelljen konyhát takarítanunk, ha kihabzana. Egy barátom egyszer sürgősen kellett savanyítson. Beállította az üveget a sütőbe, 40-50 fokra. Működött.

Eddig tulajdonképp ugyanazt csináltuk, mint a kovászos uborkával. Nem nagyon érdemes fél üveggel savanyítani, az után is ugyanannyit kell mosogatni, pakolni. Ha viszont nem fogy el egyszerre, és nem is szándékozunk 1-2 héten belül ismét káposztást főzni, akkor a maradékot konzerválnunk kell. Ehhez tegyük csavarkupakos üvegbe, és gőzöljük ki. Ha  a hagyományos módon, vízfürdőben forralva csináljuk, akkor addig melegítsük, amíg az üvegben levő lé gyöngyözni kezd. Ilyenkor a folyadék hőmérséklete 80 fok körül van, ami elég a tartósításához. Ha van villanytűzhelyünk, ami hőmérsékletre állítható be, akkor 90 fokon, lehetőleg légkeveréssel hőkezeljük a tepsibe állított üvegeket. Legalább 1,5 – 2 óra kell ahhoz, hogy az üveg tartalmának a közepe is átmelegedjen.

savanyukaposzta2aÉrdemes ezzel a recepttel is kísérletezni. Lehet módosítani a fűszerezését, hagyománya van pl. a birsalma gerezdek beleszórásának is.

Aki szereti a gyönyörű színeket, próbálja meg egyszer lila káposztából. Szerintem azt kár is megfőzni, salátába való, ahol látható maradt.

 


7 hozzászólás a recepthez: “Káposzta savanyítás házilag – akár lakótelepi konyhában is”


  1. tengri says:

    Kedves Barátom!

    Elnézésedet kérem, de a valódi savanyú káposzta bizony nem így készül.
    Hanem: az általad leírt módon elkészítjük a leszelt káposztát, de legalább egy 10 l kannába, kisebb mennyiséggel nem érdemes foglalkozni. Ezután rétegenként besózzuk ( én saccra csinálom) és alaposan megdöngöljük sodrófával, teszünk hozzá szeletelt sárgarépát, borsot és csombort ( már aki hozzájut). Ez egy Erdélyben jól ismert fűszer. Szóval vizet nem szabad hozzá önteni, a lényeg az alapos megdömöckölésen van!! Egy neylonnal lezárjuk nagyjából légmentesre és ráteszünk egy jó nehéz követ, vagy egy kanna vizet súlynak. Másnapra vízben áll az egész! Az első 2 napra viszonylag meleg helyre tesszük, szinte azonnal habzani kezd. Ezután már ki kell tenni az erkélyre ( én is a panelban lakom. pontosabban életemnek azon csekély részét ott töltöm, amikor nem jurtában, vagy egy sátorban vagyok a Szigetközben)
    Jó 2 hét múlva lesz ehető. Ezután kevés vízben feloldok pár szem citrompótlót, (de jó a bor kén is) és ezt hozzákeverve léágmentesen lezárom. Így tavaszig is eláll..-na, ha nem szeretnénk annyira a tóros és a töltött káposztát!
    Régebben egyébként amikor nagy hordókban savanyítottak, akkor az asszonyok tisztára lemosott gumicsizmában taposták meg. tehát vizet semmiképpen sem!!

    Tisztelettel: Bognár Árpád

  2. jókaja says:

    Igazad van, de legyél őszinte: kevesen állnak neki legalább 10 kiló káposztát savanyítani, mert azt utána meg is kell enni.
    Ilyen módon akár egy főzésre való is elkészülhet és mégiscsak jobb, mint a „bolti”.

  3. zoli says:

    Kevesen állnak neki 10kilot savanyitani? Mi 5-en vagyunk, panelban lakunk, es a mult heten 35kilo kaposztat tettunk el hordoba… Szerintem februart nem eri meg 🙂

  4. tengri says:

    Igen, mi is kb. 10-15 kg-ot szoktunk savanyítani 3 tagú családunknak. Mint írtam, ez télen akár 3 hónapig eláll (főleg, ha a citrompótlós dolgot megcsinyájjuk vele) de ételek mellé savanyúságnak is kiváló. Ha már fogytán van, akkor elkezdem a következő adagot.
    Újabban egyébként az egészet egy erős műanyag zsákban készítem, ez van benne a kannában és ha kiveszek belőle (szigorúan favillával, vagy fakanállal, esetleg alaposan megmosott kézzel!!) akkor utána légmentesen lvissza tudom zárni.

  5. Én most találtam rá erre a receptre-3-nagy fej káposzta majd-9-kilo ezt csináltam meg ma délután–kiváncsi leszek milyen sikerrel fogok járni remélem jó lessz mi nagyon szeretjük a káposztát föleg karácsony táján.zolitol kérdezném–ugye nem először csinálta már? hogy ekkora mennyiséget beválalt.

  6. Kedves konyhamalacok!
    Én egy régi 5 literes uborkás üveget használok káposzta eltevéshez.5,5.-kg káposztát szoktam venni.Tisztítás(levéleltávolítás)után,műanyag edénybe vagy dézsába gyalulom a káposztát,közben hozzáadom a hozzávalókat:
    15 dg himalája só
    15 g egészbors
    15 g egész kömény
    5-6 babérlevél
    1 db kápia paprika szeletelve
    5-6 szem szegfűbors
    egy db alma magház kivágva,télen birsalma
    torma is mehet bele ha valaki szereti
    Azért írtam 15 dg sót mivel kilónként 3 dg kell,és az 5,5 kg káposztából a hulladékok után kb 5.-kg lesz.Én a torzsa gyengébb részeit is beleszelem,mert cukortartalma miatt elősegíti az erjedést.A hozzávalókat rétegenként rakom bele,a sónak legalább harmadát a tetejére hagyom.Amikor mindennel kész vagyok,kicsit lenyomkodom,letakarom és 5-6 órát állni hagyom.Utána összekeverem és mehet az üvegbe.Rétgenként alaposan lenyomkodom.A tetejére teszek egy káposztalevelet takarásként.Nyomatéknak egy vízzel tele üveget teszek.Ami leve kimaradt és ami az első 2-3 nap forrás után lejön azt lezárt üvegekbe a hűtőbe teszem,és amikor kezd csökkenni a lé szintje az üvegben visszatöltöm.Nem szabad,hogy a lé szintje a káposzta szintje alá menjen, mert megbarnul és megromlik.Mire a visszatöltendő lé elfogy,általában a káposzta is kész.Ez kb 2 hét.Az almát nagyobb darabokba szoktam hozzátenni,amit ha elkészül ki lehet venni.A birsalmát viszont apróbb darabokban hozzákeverem. Én 80-90 dg-s csomagokba a mélyhűtőben tárolom a megmaradt mennyiséget,6-8 hónap után is ugyanaz a minőség.Jó étvágyat és jó egészséget kívánok hozzá.

  7. Kedves Káposzta Imádók!

    Holnap fogok egymagam részére 30 kg legyalult és 4 db egész káposzta felhasználásával káposztát savanyítani. Én így csinálom: 10 kg-onként 1 kg hagymát vékony karikákra szeletelek. Ez az én esetemben 3 kg hagyma lesz.Felhasznált ízesítők: 1o kg-onként 12 dkg só, birsalma szeletek, szemes bors, koriander mag, csöves pirospaprika. babérlevél, lehet néhány darab szép meggyfa levél és kukoricaszem is.
    Szerintem az a legfontosabb a káposzta készítésnél, hogy nem rétegenként kell rátenni a sót, hanem egyenletesen el kell keverni a káposztával és a hagymával.. Ezt én egy nagy műanyag edényben szoktam megoldani. 10 kg káposzta, 1 kg hagyma, 12 dkg só.Amikor ez meg van, elkezdem a hordóba belerakni a káposztát. 1 sor káposzta, arra mehetnek a fűszerek, borókabogyó is mehet. A hordó közepére elhelyezek annyi egész káposztát, amennyi elfér egy sorban. Én a torzsáját kicsit kivágom és pici sóval megpergetem. Az egész káposztákat torzsával lefelé teszem a hordóba. A rétegeket a mennyiségtől függően elkészítem, a tetejére a gyalult káposzta kerüljön a fűszerekkel. A rétegek között nyomással összetömörítem a káposztát, a tetejét lesúlyozom, tiszta ruhával letakarom.Nem kell bevinni a melegbe, a kályha mellé, az erjedés megindul, csak kicsit lassabban. Nos, én így készítettem és nagyon finom volt, gyönyörű színt kapott, ropogós volt még májusban is . Sok sikert nektek is!



Írjon megjegyzést


  • - x -

  • Csatlakozz, hogy le ne maradj!

  • Fontos