Ananászos banánkenyér
Egy banánkenyérhez olyanokat illene írni, hogy a banán megmaradt, barnulni kezdett a héja, el kellett használni. Az ilyet sose értettem, hiszen a banán akkor kezd jó lenni, amikor barna foltok jelennek meg a héján, amikor a húsán üvegesen áttetsző részek vannak, és már csak órák választják el attól, hogy erjedni kezdjen. Ilyenkor kezd az a szerencsétlen, haragoszölden leszedett, hajón és raktárban sárgított (a nagybani piacnál ott a banánérlelő csarnok) gyümölcs hasonlítani az éretthez. Engem például abszolút nem zavar, ha a héja foltos, az úgyis a kukában landol, csak a belsejét szoktam megenni.
Végül is mindegy, ki milyen okból áll neki a banánkenyérnek, a lényeg, hogy az eredmény finom lesz. Ebben a receptben egy másik déligyümölcs, az ananász is szerephez jut. A kis kockái még szaftosabbá teszik a tésztát és kellemes meglepetést okoznak, ha ráharapunk. A durvára darabolt mogyoró meg ezt a sok puhaságot, szaftosságot ellenpontozza száraz ropogósságával.
10 dkg mogyoró
3 banán
15 dkg ananász
5 dkg vaj (részben a forma kikenéséhez)
15 dkg méz
3 ek tej
25 dkg liszt
vanília
1 tk sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna
A mogyorót szárazon pirítsuk meg egy serpenyőben, vagy a 200 fokos sütőbe, papírral bélelt tepsire terítve néhány perc alatt. Amikor már nem éget, durva szövésű konyharuhába téve alaposan dörzsöljük le a hártyavékony héját. Végül aprítsuk durvára. Alaposan vajazzunk ki egy püspökkenyér formát, és szórjuk be liszttel.
A tojások sárgáját a keverőtálban dolgozzuk simára a maradék vajjal, a mézzel és a tejjel. A banánt hámozzuk meg, tegyük a tálba és villával nyomkodjuk pépesre. Az ananászt csepegtessük le és vágjuk kis kockákra. Tegyük a banánhoz. Adjuk hozzá a vaníliát a sutőport, a szódát és a mogyoró nagyját, majd dolgozzuk bele a lisztet is. Végül óvatosan keverjük bele a keményre vert tojáshabot. Simítsuk a formába és szórjuk rá a félretett vágott mogyorót. 180 fokra előmelegített sütőben süssük 50 – 60 percig.