Kenyérlángos – mindenki másképp csinálja
… és másképp is hívja. Akár gyűjtés is indulhat, hozzászólásként ki-ki írja meg, milyen néven ismeri. A kenyérlángos, langalló, pompos csak a három legismertebb, de a tócsnifélékhez hasonlóan tucatszám fűzhetjük csokorba.
A nevéhez hasonlóan változatos az elkészítés módja is. Mint oly sokszor, itt is a szegény ember leleményessége köszön vissza. Egy kis liszt mindig akadt a házban, vagyis a tésztát meg tudták sütni. A rárakott dolgok meg híven tükrözték a gazda tehetősségét, a kamra tartalmát. A kép egy budai kisvendéglőben készült, ott tálalják ilyen mutatós, öntöttvas serpenyőben.
Én krumplis tésztával szeretem, az biztos nem szárad ki a sütéskor. A megadott mennyiségből a sütőhöz adott nagy tepsiben lehet sütni, és nem lesz hajszál vékony a tészta.
20 dkg főtt, áttört krumpli
40 dkg liszt
1 kocka élesztő (ha épp fél kockányi van kéznél, az se baj)
1 dkg só
1 löttyintésnyi olaj
langyos tej
Egy dagasztótálban keverjük össze a lisztet a sóval és a krumplival, adjuk hozzá a tejben feloldott élesztőt, és kezdjük dagasztani. Ha már nagyjából összeállt a tészta, löttyintsük rá az olajat és dagasszuk tovább. Annyi tejet adjunk hozzá, hogy rugalmas, de nem kemény tésztát kapjunk. Sokat könnyít az életünkön, ha a dagasztást gépre bízhatjuk. A kész tésztát takarjuk le, és hagyjuk kelni fél órát.
Közben hagymát gyaluljunk jó vékonyra. Jóféle húsos szalonnát – a kolozsvári szalonna az igazi, de a bacon szélként kínált csíkokból se rossz – vágjunk csíkokra. Egy nagy pohár tejfölt keverjünk simára, picit sózzuk, borsozzuk meg, és nyomjunk bele 2-3 gerezd fokhagymát. Attól függően, hogy mit lelünk a hűtőben, karikázhatunk kolbászt, virslit, krinolint, csíkozhatunk sonkát rá, de volt már hogy két elárvult keménytojást is rászeleteltem. A szalonnánkat olvasszuk ki, ha kolbászt vagy más felvágottfélét is szánunk rá, azt süssük át egy kicsit a szalonna zsírján. Ha megsültek, vegyük ki és a zsírt keverjük a tejfölbe.
Mire ezekkel elkészültünk, a tésztánk is valószínűleg megkelt már. A tepsit béleljük ki sütőpapírral, és nyomkodjuk egyenletes vastagságúra benne a tésztát. Vékonyan kenjük meg a tésztát a tejföllel és jó forró sütőben (200 fok) süssük 10-15 percig. A tészta sarkain látjuk, ha már kezd színesedni, vegyük ki. Szórjuk rá a hagymát, a szalonnát és az egyéb elősütött rávalókat, majd csurgassuk meg a maradék tejföllel. Dugjuk vissza a sütőbe 5-10 percre, hogy átforrósodjon minden rápakolt földi jó, és a sarkai sült kenyér színűek legyenek.
Helló Jókaja, úgy látom egyet gondoltunk, én is ma tettem közé kedvenc lángosomat, szóval én még nem tettem bele burgonyát sohasem, gondolom, attól puhább marad. De ez a megoldás is érdekel, ez a mi magyar pizzánk, nincs új a nap alatt, az olasz pizzának jobb volt annak idején a pr-ja. :)). Amúgy a franciák is csinálnak hagymával ilyen lángost, majd megnézem már, hogy abban mi van. Sok sikert a bloghoz.:Üdv Dorothy
Err tényleg midenkinek van egy receptje: a mi családunk úgy szereti, ha a nyers tésztára halmozzuk a rávalókat és együtt mennek a sütőbe. Így a hajszálvékonyra vágott hagyma csodásan rápirul.
Most is kel egy adag a Boschban. Ezen a héten a hatodik tepsivel sütjük.
Nálunk is belekerul a főtt burgonya, vaj vagy olaj és atej, szóval kicsit már feljavított kenyértészta ez:-)
a.
Kb. mennyi tej kell hozzá? Kenyérsütőre bíznám a dagasztást-kelesztést. Ígéretesnek néz ki a recept 🙂
Sose dolgoztam még kenyérsütővel, de gondolom közbe-közbe meg lehet emelni a fedelét. Olyan 3-3,5 decivel indulnék, aztán a liszttől függően töltenék utána, ha szükséges.
Nagyon finom lett, biztosan ismételni fogjuk, de a sütőpapír miért tapadt a tészta aljához? Viszonylag egyszerűen leszedegettük, de azért a forró tésztával nem nagyon kívánom ismételni a mutatványt, ha van más megoldás. 🙂
Kismackó!
Kérdésedre itt találsz válaszfélét:
https://jokaja.hu/miert-jo-a-nem-jo
Köszönöm, tanulságos volt!
Én kenyérsütővel dagasztottam a tésztát. Pizza tésztát készítettem, a fenti mennyiséggel, +főtt burgonyabele, száraz/nedves arányokat megtartva.
Teljesen hasonlóan csinálom a tésztáját, viszont nem sütöm ki előre a szalonnát, valamint a tetejét megfejelem reszelt sajttal. Imádjuk! 🙂