Jókai torta
Március 15. kapcsán Jókairól kevesebb szó esik, pedig Ő is tevékeny tagja a volt az Ifjaknak. Hosszú élete végére írófejedelemként tisztelték, ifjúkorának ez az eseménye kevesebb figyelmet kapott.
Jókai neve hallatán biztos, hogy mindenkinek a bableves jut elsőként az eszébe. Finom is az, de most lássunk egy tortát, ami az Ő nevét viseli.
A feljegyzések szerint ez nem csak az emlékét őrzi, hanem gyerekkori kedvence volt, még Komáromban, ahol született. Ha így van, akkor ez a recept legalább 180 éves, ami egy receptnél is tiszteletre méltó kor.
25 dkg vaj
15 dkg porcukor
5 tojás
1 cs vaníliás cukor
30 dkg liszt
1 cs sütőpor
8 dl tejszín
10 dkg porcukor
0,5 dl rum
habfixáló, a zacskón levő adagolás szerint
20 dkg kimagozott cseresznye
10 dkg baracklekvár
2 ek barackpálinka
A vajat keverjük habosra a porcukorral és a tojás sárgákkal. A fehérjét verjük habbá, majd keverjük bele a cukrot és verjük egész keményre. Forgassuk a habos a vajba, majd óvatosan keverjük bele a sütőporral elkevert lisztet. Töltsük közepes méretű, kikent és kilisztezett tortaformába. 180 fokra előmelegített sütőben kb. fél óra alatt sül meg. Hagyjuk kihűlni, majd vágjuk két lappá.
A porcukros tejszínből verjünk kemény habot a habfixálóval. Csepegtessük bele a rumot is. A kétharmadát kenjük az alsó lapra. Szórjuk meg a lecsöpögtetett cseresznyével, tegyük rá a másik lapot, és vonjuk be a maradék tejszínhabbal.
A baracklekvárt botmixerrel dolgozzuk simára a pálinkával. Tortadíszítő fecskendővel, vagy vékony csőrű habzsákkal rácsozzuk be vele a tortát. 1 – 2 órára tegyük hűtőbe, de ne készítsük el egy nappal hamarabb, mert a hab össze fog esni.
Jókais jó kaja? 🙂
Nagyon jó ez a sorozatod! A húsvét is, a márc idusa is.
Hat ha ugy nez ki mint a kepen, akkor inkabb meg sem probalom.
(elnezest nem akarok undok lenni, de a torta kepet amit te sutottel szivesebben nezegettem volna, mint az iroet)