Húskenyér – felvágott húsból

Kategória: Disznóhúsok, Hideg ételek

huskenyer2a

Ez is egyike azoknak az iparilag előállított felvágottaknak, amit otthon is nyugodtan megcsinálhatunk, és tudni fogjuk, mi került bele. A gasztrokreativitásunk kiélésére is remek lehetőség, hiszen az alap recept, bővíthető belekevert májkockákkal, sajttal, gombával, chilipehellyel, zöld fűszerekkel és ami kreatív pillanatainkban épp az eszünkbe jut.  A megadott mennyiségekből kb. 1 kg húskenyér lesz. Jó hűtőben egy hétig egész biztos eláll. Fagyasztható is, de kiolvadás után a szeletek kissé törősebbek lesznek.

40 dkg disznóhús
20 dkg borjú vagy növendék marha hús
15 – 20 dkg zsírszalonna vagy toka
5 dkg burgonyaliszt (keményítő)
1 tojás fehérje
2 dkg nitrites pácsó
2 g aszkorbinsav
2 g paprika
3 g fehérbors
0,5 g szerecsendió virág
0,5 g koriander
0,3 g gyömbér
0,2 g kardamom
~1 dl jeges víz

A húst daráljuk le és keverjük össze a fűszerekkel. Tegyük a hűtőbe legalább egy órára. Egész kislukú tárcsával daráljuk le még egyszer, már a szalonnát is hozzá darálva. Adjuk hozzá a burgonyalisztet, a tojás fehérjét és a fele vizet, majd botmixerrel nagyon alaposan pépesítsük. Közben annyi jeges vizet adjunk még hozzá, hogy sűrűn folyós állagú masszánk legyen. Készíthetjük borjúhús nélkül is, értelemszerűen több disznóhússal.

Simítsuk formába a húspépet és tegyük egy tepsibe, amibe két ujjnyi vizet töltöttünk. 120 fokon süssük két órán át, majd 200 fokra felfűtve további 20 – 30 percet, amíg a teteje színt kap.

Három hozzávalóról, két mondat. A burgonya liszt segít a beledolgozott vizet megtartani, ami nem azért kerül bele, hogy gazdaságosabban árulhassuk, hanem azért, hogy ne legyen száraz, nyögve nyelős. A tojásfehérje és az aszkorbinsav segít egyenletes emulzióvá eldolgozni a húst, zsiradékot és a vizet, amik maguktól nem szívesen elegyednek.

 


8 hozzászólás a recepthez: “Húskenyér – felvágott húsból”


  1. duende says:

    Hogy Te miket csinálsz… Hihetetlen ügyes vagy! 🙂

  2. köke says:

    Szia – annyira szuperek a receptek, hogy meg kell csinálnom sokat ( a kolbász és hurka töltést egy hete kezdtük el – az is nagyon jó). Meg szeretném kérdezni, hogy hol lehet nitrites pácsót és aszkorbinsavat vásárolni? köszönöm Ági

  3. jókaja says:

    Aszkorbinsavat (= C-vitamin) bármelyik patikában.
    Pácsót a Nagycsarnok pincéjében az Ázsiában, de láttam már Metro-ban is. Bp. Soroksári úton a Solvent hentes-ellátó boltjában is biztos van – itt műbelek is akadnak.

  4. köke says:

    köszönöm az info-t!!!

  5. Roni says:

    Szia!

    Sokat olvasgatok ezen az oldalon.
    Rentgeteg Jo es hasznalhato receptet talaltam mar itt.
    Az lenne a kerdesem a huskenyerrel kapcsolatban hogy ezt meglehet csinalni egy kistepsiben is alateve egy nagytepsit es abba a vizet.Ugy ertve ez nem igenyel sonkaprest?
    A masik kerdesem hogy a nitrites pacso milyen izt ad vagy mi a jelentosege , mert itt kanadaban ilyet nem nagyonlehet talalni.
    Valaszod elore is koszonom.
    Szep napot.
    Roni

  6. jókaja says:

    Nem kell préselni, legfeljebb marad benne néhány buborék. Mindenesetre csavard be cling foil-ba, hogy ne nagyon érje levegő, mialatt sütöd.
    A nitrit feladata az, hogy rózsaszínű maradjon, ne szürküljön meg hőkezelés közben. A hagyományos, hosszú idejű sonkapácoláskor ugyanezt csinálja a salétromsó (salpetre néven kapható a Nagy Vízen túl is), ami nitrát. A nitrit ugyanezt hamar megteszi.
    A kanadai helyzetet nem ismerem, de pl. itt: alliedkenco.com a Cure-1 pont pácsó, igaz másfélszeres koncentrációjú hatóanyaggal, mint ami idehaza járja. Sodium nitrite-re keresve biztos találsz Hozzád közelebb is.

  7. Roni says:

    Szia!
    Koszi a valaszt, megnezem hatha talalok itt is ilyet.

    Szep napot

    Roni

  8. Tibi says:

    Hú de jó, hogy megtaláltam ezt a receptet. Ez szinte teljesen olyan mint amit a németeknél szoktam enni, édesmustárral, krumpli salátával…. imádom !!

    Megcsinálom hétvégén…..



Írjon megjegyzést


  • - x -

  • Csatlakozz, hogy le ne maradj!

  • Fontos


%d bloggers like this: